מאמרים

עד איזה גיל המוח מתפתח

עד איזה גיל המוח מתפתח

לא נשאיר אתכם במתח ונגלה לכם כבר עכשיו, המוח לא מפסיק להתפתח ולהשתנות לאורך כל ימי חיינו, מהיותנו עובר ועד גיל הזקנה. לצערנו תהליך ההתפתחות מצטמצם עם הגיל עד לכדי מצב של התפתחות הפוכה המדרדרת את יכולתנו המוחית והפיזית בהגיענו לגיל מתקדם ומבוגר.

לשמחתנו, אנו חיים בעידן שבו הרפואה חוקרת את המוח ויודעת להמליץ על פעולות  המסייעות ותומכות  למוח להתפתח ולצמצם את תהליך ההידרדרות ההתפתחותי שלו (גם באמצעות תרופות כימיות).

פינקי והמוח

תוכנית הילדים הזו בשנות התשעים שהציגה לנו עכבר שהמוח שלו התפתח בצורה מואצת, התבססה על ההבנה כי המוח יכול להתפתח אף יותר באמצעות פעולות שונות שאנחנו יכולים לעשות.

ממצאי מחקרים בתחום המוח מגלים לנו כי המוח מגיע לשיאו מבחינת גודלו בסביבות גיל 6, לאחר מכן ועד בערך גיל 25 המוח נמצא בתקופה הפורה ביותר שלו מבחינת התפתחות פנימית הכוללת התפתחות של נוירונים, קשרים חשמליים חדשים וחיזוקם של קשרים קיימים.

בסביבות גיל 25 המוח ממשיך בתהליך גדילה אך הוא מועט ומצומצם יותר, בין השאר כי בתקופת הגיל הקודמת היקף הלימוד שלנו (הכללי) היה משמעותי יותר וחייב את המוח לייצר עוד ועוד חיבורים.

פעילות גופנית ומוח

מחקרים מצאו כי פעילות גופנית תורמת להתפתחותם של הרבה מערכות בגוף האדם, מערכת הנשימה, מערכת השלד והשרירים, מערכת החיסון ונוספות. חלקה של המערכת המוחית אינו נפקד וגם היא נתרמת רבות מפעילות גופנית הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

מחקרים שבדקו יכולות קוגניטיביות לאחר פעילות גופנית (מסוגים שונים) לאורך תקופה מצאו קשר ישיר בין השניים. פעילות גופנית מזרימה יותר דם למוח שמוביל לעידוד ייצור חומרים במוח התורמים ליצירת כלי דם חדשים, חיבורים עצביים ואך מעודדים היווצרות של תאי מוח חדשים במקומות שונים.

אני רק שאלה – עד כמה פעילות גופנית תורמת למוח בטווח קצר?

מחקרים שונים מצאו כי התרומה של פעילות גופנית לפעילות קוגניטיבית מתרחשת גם לאחר מספר שעות בודדות של פעילות. נמצא כי אנשים שהיו באימון גופני לפני מבחנים הצליחו בהם יותר מבחינה הישגים. אם כי חשוב לציין שמדובר בפעילות בעצימות נמוכה שלא מייצרת עייפות. 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *