מאמרים, מאמרים

התפתחות אינטלקטואלית של הילד

האם האינטליגנציה של הילד היא גנטית או חינוך?           איך מודדים אינטליגנציה והאם ניתן לפתח אותה?

אינטליגנציה נחשבת למכלול של יכולות מנטליות אנושיות, היכולת לרכוש ידע ולהשתמש בו, להסיק מסקנות, לתכנן, לפתור בעיות, לחשוב בצורה מופשטת, להבין רעיונות מורכבים ולהמציא.
מדענים המציאו מבחני IQ למדידת אינטליגנציה. עם זאת, נראה שגישה זו היא ניסיון להתאים את כל האנשים לאותו סטנדרט.
אבל הטבע כל כך מגוון! תיאוריית האינטליגנציות המרובות, שהועלתה על ידי הפסיכולוג מאוניברסיטת הרווארד הווארד גרדנר, נראית הוגנת יותר.
הוא מזהה תשעה סוגים של אינטליגנציה: נטורליסטית, מוזיקלית, לוגית-מתמטית, לשונית-מילולית, קיומית, בין אישית, תוך-אישית, גופנית-קינסתטית וויזואלית-מרחבית.
אז בגלל זה כל האנשים שונים, וכל אחד מוכשר בדרכו שלו!
ישנן תיאוריות רבות המראות שהאינטליגנציה עוברת בירושה במידה מסוימת מההורים. עובדה מעניינת: יותר מ-20 מבני משפחת באך יכולים להיחשב למוזיקאים מצטיינים.
מצד שני, הוכח שאפשר לטפח אינטליגנציה. אז אין סיבה להתעצבן אם המוצא לא יחזור לשושלת מבריקה. ישנן דרכים רבות לילד להתפתח אינטלקטואלית.
האינטליגנציה האנושית מתפתחת באופן פעיל במיוחד בין הגילאים שנתיים עד שתים עשרה שנים. זהו חלון הזדמנויות להתפתחות אינטלקטואלית אינטנסיבית של הילד.
הבסיס של הסביבה ההתפתחותית נוצר על ידי אווירה נוחה במשפחה ובצוות הילדים, זה כמו האכלה לגידול גן פרחים שופע.
כל יום, תנו לילדכם ללמוד משהו חדש, כי המוח הוא כמו שריר שזקוק לאימון מתמיד כדי להיות חזק.
המון פעילויות. אלו כל סוגי המשחקים החינוכיים והחינוכיים, תשבצים וחידות, ספרי קריאה וספרות חוזרת, דמקה ושחמט, תרגילים גופניים, שיעורי מוזיקה וריקוד, בעיות לוגיקה, משימות, אי אפשר לספור הכל. העיקר לקחת בחשבון את גיל הילד ולעבור מפשוט למורכב.
יש מחקר אחד מעניין. אם תקשיבו למוזיקה של מוצרט במשך עשר דקות ביום, תוכלו להגביר משמעותית את האינטליגנציה של ילדים ומבוגרים. נסה זאת!
גורם חשוב בהתפתחות האינטלקטואלית של הילד הוא אורח החיים של ההורים. אקולוגיה, איכות התזונה, רעלים התוקפים אדם לאורך חייו, החל מהתקופה שלפני הלידה.

 

אז גאונים נולדים או נוצרים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *